Kakva je kvaliteta zraka i razina buke u mjestu gdje živite ili radite? Kakvo je stanje sa zelenim površinama ili kakvoćom vode na najbližim plažama i kupalištima? Odgovore na sva navedena pitanja možete pronaći na jednom mjestu – Europskom atlasu okoliša i zdravlja kojeg je prošle godine lansirala Europska agencija za okoliš (EEA). 

Interaktivna online platforma, prva na takvoj razini u cijeloj Europi, omogućuje korisnicima da putem niza detaljnih mapa vizualiziraju kako okoliš oko njih utječe na njihovo zdravlje i dobrobit. Atlas se temelji na velikom broju podataka te analizama ekoloških rizika i prednosti kojih je EEA samostalno provela ili prikupila iz drugih pouzdanih izvora. Sve te informacije stavljene su u jedno digitalno središte, čime su postale lako i brzo dostupne široj javnosti.

Ovisno o dostupnosti podataka, Atlas obuhvaća različite teme kao što su kvaliteta zraka, koja je prikazana kroz indeks tri onečišćujuće tvari: dušikovog dioksida (NO2), prizemnog ozona (O3) i lebdećih čestica (PM2.5), zatim urbane zelene površine i plave površine, vode i klimatske promjene te kombinirani rizici i nejednakosti. Usko usklađen s brojnim ciljevima EU-a, atlas je jedan od alata koje je EEA pripremila i objavila s ciljem podrške praćenju ambicija Europske unije o nultom zagađenju.

Za javnost je posebno zanimljiv odjeljak „Check your places (Provjerite svoje mjesto) u kojem se može upisati željena adresa te dobiti prikaz svih navedenih vrijednosti. Dodanu vrijednost ove platforme predstavljaju podaci o broju obližnjih bolnica te sportskih i rekreacijskih objekata. Kreatori naglašavaju kako je Atlas 'živi proizvod' što znači da se redovito ažurira te je otvoren za povratne informacije korisnika.

Inače, Hrvatska još od 2015. godine ima svoj „Atlas okoliša“, koji je javno dostupan na Envi portalu, razvijenom od strane Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije - Zavoda za zaštitu okoliša i prirode upravo s ciljem jednostavnijeg ispunjavanja obaveza za izvješćivanje prema EEA, ali lakše usporedbe stanja okoliša na području Republike Hrvatske te dovođenja u europski kontekst.

Sustav automatizirano prikuplja prostorne informacije iz Informacijskih sustava zaštite okoliša (ISZO) te ih objedinjuje i prezentira zainteresiranim građanima. Podijeljen u sedam tematskih područja, Atlas okoliša prezentira podatke o buci, prirodi, industriji i energetici, pedosferi i litosferi, zraku, vodi kao i otpadu. Tako je na ovoj karti kao značajni projekt ucrtan Centar za gospodarenje otpadom Lučino razdolje koji će također imati pozitivni utjecaj na sveopće podizanje razine svijesti o zaštiti okoliša.

Izvor naslovne fotografije: European Environment Agency (EEA) / Erika Zolli, My City

Literatura:

Europska agencija za okoliš (European Environment Agency – EEA), https://discomap.eea.europa.eu/atlas

ENVI portal, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije - Zavod za zaštitu okoliša i prirode, https://envi.azo.hr/