Ostavimo budućim generacijama čista mora!
Vijesti• Blog
U ovim vrućim ljetnim danima svi traže osvježenje i bijeg od visokih temperatura, a jedno od omiljenih mjesta za to je more. Na plažama Jadranskog mora svakodnevno se okupljaju tisuće ljudi, uživajući u sunčanju, plivanju i opuštanju. No, dok se kupači u njemu rashlađuju, često zaboravljaju kako se more suočava s rastućim problemom onečišćenja.
Suprotno uvriježenom stajalištu kako su brodovi najveći krivci za zagađenje more, čak 80 posto morskog onečišćenja dolazi s kopna odnosno posljedica je industrije, kanalizacije i nepravilnog odvajanja kućnog otpada. Otpad uvelike utječe na organizme u moru, ali i na svijet izvan njega odnosno na ljudsko zdravlje, gospodarstvo i klimu. Najveću ugrozu predstavlja mikroplastika, koju čine mali dijelovi plastičnog materijala, obično manji od 5 mm. Mikroplastika se dijeli na primarnu i sekundarnu. Primarna mikroplastika namjerno se dodaje u proizvode, poput sintetičkog tekstila, kozmetike i automobilskih guma te čini 15 - 31% mikroplastike u morima, dok sekundarna nastaje raspadanjem, odnosno degradacijom većih komada plastike kao što su vrećice, boce i ribarske mreže te čini 69 - 81% mikroplastike u morima.
Koncentracija mikroplastike u morima veća je uz obalu i u geografski „zatvorenijim“ morima nego u oceanima. Po količini i zastupljenosti plastičnog otpada Jadransko more je među najonečišćenijim morima u Europi.
Prema podacima UN-a, u morima se nalazi 51 trilijun čestica mikroplastike, 500 puta više nego što je zvijezda u našoj galaksiji. Služba za istraživanje Europskog parlamenta upozorava kako se prosječno 4,8 do 12,7 milijuna tona plastike svake godine baci u more te da bi, ako se takav negativan trend nastavi, 2050. u morima moglo biti više plastike nego riba.
Kako je Europska unija pristupila ovom problemu?
Europska unija je 2018. godine usvojila Strategiju za plastiku čiji je cilj osigurati da se do 2030. svaki komad plastične ambalaže može ponovno upotrijebiti ili reciklirati te smanjiti potrošnju plastike za jednokratnu upotrebu i upotrebu mikroplastike.
Još 2015. godine Europski parlament je ograničio uporabu plastičnih vrećica, a također radi se i na smanjenju uporabe mikroplastike u kozmetici. Odobren je i niz drugih mjera među kojima je proširena odgovornost proizvođača, osobito za duhanske tvrtke. Nova pravila primjenjivat će se i na ribolovnu opremu kako bi se osiguralo da proizvođači snose troškove sakupljanja mreža izgubljenih u morima.
Odobrena su i pravila kojim se zahtijeva označavanje ručnika, vlažnih maramica, duhanskih proizvoda s filtrima te plastičnih čaša kako bi se kupce upozorilo na pravilno odlaganje. Uz sve ovo, iz Europskog parlamenta naglašavaju kako je potrebno podići svijest o pravilnom odlaganju otpada.
Što pojedinci mogu učiniti?
Kao odgovor na pitanje „Što mi je činiti?“, Hrvatska platforma za smanjenje rizika od katastrofa objavila je savjete građanima među kojima izdvajamo njih pet:
1. Djelujte lokalno – sudjelujte u čišćenju vašeg kraja
2. Smanjite količinu otpada kojeg proizvodite.
3. Izbjegavajte korištenje jednokratnih proizvoda.
4. Reciklirajte što je više moguće. Vreće, boce, limenke, mobiteli, spremnici s tintom i mnogi drugi predmeti mogu se reciklirati.
5. Obratite pozornost na postupke gospodarenje otpadom u svojem gradu i okolici.
Dok se svi nastojimo osvježiti u moru, važno je da budemo svjesni utjecaja kojeg imamo na okoliš. Samo zajedničkim naporima možemo očuvati more čistim i sigurnim za buduće generacije.
Izvor naslovne fotografije: http://www.freepik.com/
Literatura:
Hrvatska platforma za smanjenje rizika od katastrofa, Što je smanjenje rizika od katastrofa i zašto je važno?
Preuzeto s: https://www.zzjzdnz.hr/zdravlje/okolis-i-zdravlje/utjecaj-mikroplastike-na-ljudsko-zdravlje
Europski parlament. Mikroplastika: Izvori, posljedice, rješenja (mrežne stranice)
Preuzeto s: https://www.europarl.europa.eu/news/hr/headlines/society/20181116STO19217/mikroplastika-izvori-posljedice-rjesenja
United Nations (UN), ‘Turn the tide on plastic’ urges UN, as microplastics in the seas now outnumber stars in our galaxy
Preuzeto s: https://news.un.org/en/story/2017/02/552052-turn-tide-plastic-urges-un-microplastics-seas-now-outnumber-stars-our-galaxy